in

In a remote area of Papua, a box of instant noodles costs 2 grams of gold

In a remote area of Papua’s Pegunungan Bintang regency, purchasing staple commodities will put a far bigger dent in your wallet than in most other areas of Indonesia.

For a sack of rice, typically weighing 10 kilograms, people in the traditional gold mining area of Korowai have to spend at least Rp 2 million (S$190), similar to the cost of a low-end smartphone.

For comparison, in Jakarta, 1 kilogram of rice costs Rp 10,000 to Rp 11,000, meaning 10kg of rice costs people in the capital around Rp 110,000.

The massive price discrepancies are not limited to rice. A box of instant noodles costs Rp 1 million in Korowai. Sometimes, people even pay with two grams of gold.

“A pack of instant noodles costs Rp 25,000,” said Hengki Yaluwo, an administrator of a cooperative in Korowai’s Mining Area 33 on Wednesday.

“Ten kilograms of rice costs four grams of gold. If you pay with cash, you need Rp 2 million,” he said.

One can of fish typically costs Rp 150,000, while a cell phone could cost 10 to 25 grams of gold, Hengki said.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tokyo reports over 100 new coronavirus infections for a third day, NHK says

Ex-Starbucks employees in Indonesia arrested for alleged ‘peeping tom’ incident